BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ovi automobili su „žarili i palili“ na sovjetskim trkačkim stazama

Ovi automobili su „žarili i palili“ na sovjetskim trkačkim stazama
03.01.2021. god.
Prvi sovjetski šampionat u auto-trkama održan je tek 1950. ali se kasnije automobilski sport u Sovjetskom Savezu brzo razvijao.


Prvi svetski rat i ruska revolucija 1917. godine onemogućili su organizovanje auto-trka koje su se aktivno razvijale u poslednjim godinama postojanja Carske Rusije, piše Russia beyond.

Tek krajem 1930-ih nova sovjetska vlast je sagledala da auto-trke mogu doprineti razvoju automobilske industrije u SSSR-u, jer eksperimentalni trkački automobili omogućavaju testiranje novih delova i sistema pre nego što se pokrene njihova serijska proizvodnja.

Prvi sovjetski trkački automobil pojavio se 1938. godine. Zvao se GAZ-GL-1 i imao motor od 65 konjskih snaga.

 

GAZ GL-1

Druga generacija automobila imala je motor od 100 ks. U njemu je 1940. godine postavljen prvi sovjetski zvanični rekord, kada je razvijena brzina od 161,87 km/č. Taj rekord je bio prilično skroman, nije čak nadmašio dostignuća trkačkih automobila u carskoj Rusiji ali je ipak za sovjetske ljubitelje automobilskog sporta to bio veliki događaj.

 

GAZ GL-1

Drugi svetski rat je takođe onemogućio organizovanje auto-trka. Posle rata su pojedini nemački sportski automobili bili uvezeni u SSSR u svojstvu reparacije. Nemački trkački automobil Auto Union ‘Typ 650’ preuređen je u model sovjetske proizvodnje „Sokol-650“.

 

Auto Union ‘Typ 650’ kasnije preuređen u „Sokol-650“.

„Moskvič-400“ koji je u Sovjetskom Savezu napravljen krajem 1940-ih i početkom 1950-ih bio je identičan sa modelom Opel Kadet K38, koji je takođe napravljen u Nemačkoj između 1937. i 1940.

 

Prvi šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama održan je tek 1950. godine. Bila je to trka duga 300 kilometara. Održana je na Minskom auto-putu u zapadnom delu Moskovske oblasti.


Prva sovjetska trka na kružnoj stazi održana je tek 1955, pet godina kasnije.

 

Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

U međuvremenu je Centralni auto-moto klub SSSR-a postao član Međunarodne automobilske federacije.

 

Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

U trci kružnom stazom 1956. godine učestvovala su tri tipa automobila: Moskvič 401 i Moskvič 402, i GAZ-20 „Pobeda“, a takođe drugi automobili koji nisu bili u serijskoj proizvodnji.

 

Moskvič-402. Auto-trka Moskva-Sevastopolj-Moskva.

Prvi je na cilj stigao Mihail Meteljov. On je postao prvi šampion Sovjetskog Saveza. Upravljao je automobilom GAZ-SG-1, poznatim pod nazivom „Pobeda-Sport“. Automobil je imao otvorenu karoseriju i motor od 50 ks.

 

GAZ-SG-1. Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

Ovo je drugi automobil koji je toga dana stigao na cilj. Vozač Vjačeslav Mosolov je takođe upravljao istim modelom „Pobeda-Sport“.

 

 

 

 „Pobeda-Sport“. Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

Treći je stigao Boris Kurbatov za volanom automobila ZIS-112/1. Pre trke 1955. godine inženjeri su usavršili u njemu kočioni sistem jer se pregrevao u prvim modifikacijama ovog modela.

 

 

 

ZIL-112/1. Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

Druge modifikacije ovog automobila su takođe učestvovale u trci i izgledale su otprilike ovako:

 

 ZIL-112/3. Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

Automobil u prvom planu je bio poznat pod nazivom „Minsk“. On je učestvovao u trci ali se nije borio za medalju.

 

 

 

U prvom planu trkački automobil „Minsk“. Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

Automobilski sport se postepeno sve više razvijao u Sovjetskom Savezu. Organizovala su se takmičenja u različitim disciplinama: reli, kružne trke, karting i dr.

Vozači iz socijalističkih zemalja redovno su se takmičili za takozvani 
„Kup prijateljstva“. Redovno su organizovane i različite regionalne trke.

 

Finalna trka „Kupa prijateljstva“.

Sovjetski vozači su 1971. učestvovali u trci „24 Hours of Spa“ u Belgiji. Dva sovjetska modela „Moskvič-412“ stigli su poslednji na cilj ali je i sama činjenica da su stigli do cilja posle 24 časa vožnje već doživljena kao uspeh.

Različiti modeli koje je proizvodila fabrika automobila VAZ brzo su postali popularni među sovjetskim vozačima. I danas u celom svetu postoje hiljade ljudi zaljubljenih u automobil 
„Lada“.

VAZ 2101

Izvan trkačkih staza sovjetski inženjeri su radili na stvaranju automobila koji može da razvije brzinu zvuka, tj. 1.190 km/č. Tako je nastao jedini sovjetski automobil na turbomlazni pogon pod nazivom „HADI-9“.

 

Studenti saobraćajnog instituta HADI sklapaju model trkačkog automobila „HADI-9“.


On je imao isti motor kao i mlaznjak MiG-19. Napravljen je u Harkovu, u Ukrajinskoj Sovjetskoj Socijalističkoj Republici. Zbog mnogobrojnih poteškoća vozilo nije nikada testirano u punoj brzini, niti je ikada dostiglo brzinu zvuka.

 

 

„HADI-9“ pred prvim startom.

Nikolaj Ševčenko, Russia beyond



  • Izvor
  • Tanjug
  • ZIL-112/1, foto: Sergej Vasin/MAMM/MDF/russiainphoto.ru / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije


Ostale novosti iz rubrike »